среда, 28. септември 2022. Вести денес: 93
home Љубов и секс

Заборавивте како е да се биде романтичен во врската?! 5 сигурни начини како повторно да ја раздрмате страст

Заборавивте како е да се биде романтичен во врската?! 5 сигурни начини како повторно да ја раздрмате страст

Романтиката може да биде вистинско освежување за вашата врска

Вистина е дека страста помеѓу две лица не може да трае вечно ако не се потрудите околу партнерот.

Но, можете да ја вратите со тоа што ќе направите некои романтични гестови кои сигурно ќе значат нешто за вашиот партнер.

Да се ​​биде романтичен всушност значи изразување љубов и посветеност кон вашиот партнер.

Тоа често вклучува страствени активности, иако ситни гестови што укажуваат на трајна наклонетост можат да бидат и романтични.

Клиничкиот психолог Карла Мари Менли објаснува дека да се биде романтичен значи да се создадат чувства на страст, исчекување и возбуда во врската.

Романтичните партнери не мора да бидат одреден тип на личност, сепак, таквите луѓе се внимателни, перцептивни, подготвени, креативни и внимателни кон потребите на нивниот партнер.

Постојат многу начини да му покажете љубов и страст на вашиот партнер и да ја обновите романсата што е неопходна за љубовна врска.

Кажете му на партнерот дека го сакате

Првиот и најважен начин е да му кажувате на партнерот често дека го сакате. Секако, не треба да претерувате за да не го изнервирате, но сите сакаме да го слушаме тоа од партнерот од време на време. Бакнежите за добро утро и добра ноќ се неопходен дел од романтиката.

Истакнете ги убавите моменти што ги поминувате со него

Ако го поминавте целиот ден со вашиот партнер, на крајот на денот, кажете му што најмногу ви се допаѓа во времето поминато со него. Дајте му специфични детали на вашиот партнер и опишете му како се чувствувавте во тие моменти.

Дајте му комплимент

Покрај изјавите за љубов, комплименти се неопходни за романтична врска.

Факт е дека и двете страни сакаат да добиваат комплимент од својот партнер. Не мора да биде ништо големо, доволно е да му кажете на вашиот партнер дека се облекол убаво денес или нешто слично.

Радувајте го вашиот партнер со мали нешта

Ако поминавте покрај продавницата и вашиот партнер ви рече дека му се допаѓа некое парче облека, сега имате шанса да му го купите. Тој сигурно ќе ми биде драго што се сетивте што сака.

Почесто излегувајте заедно

Излезете на ноќна средба: свеќи, музика, вечера … сигурно не се резервирани само кога треба да одбележите годишнина.Бидејќи сите имаме различни потреби и желби, она што е романтично за една личност не мора да значи дека ќе биде романтично за друга.

Затоа најпрво треба да го запознаете вашиот партнер, неговите желби и потреби, за да го најдете најдобриот начин да бидете романтични и да го изненадите вашиот партнер.

Коронавирус