недела, 23. јануари 2022. Вести денес: 40
home Љубов и секс

Во кој дел од денот сме најмногу расположени за секс?

Во кој дел од денот сме најмногу расположени за секс?

Има многу фактори што влијаат врз желбата за секс кај мажите и кај жените, а сексолозите утврдија дека еден од најважните е делот од денот во кој одлучуваме да имаме секс.

Пред да тргнете во поход за заведување, видете колку е часот и „пресметајте“ дали ви се тогаш најголеми шансите за сексуално уживање.

Ова се нарекува секс-биоритам, а сексолозите предупредуваат дека не треба да се зема здраво за готово, бидејќи луѓето не се машини и е нереално да се очекува дека нивната желба за секс е математички пресметана и секогаш иста.

Мажи, ако сакате да имате сеск со партнерката од 6 до 8 часот наутро, треба да знаете дека нејзиното тело е будно, но уште не е подготвено за секс. Нивото на мелатонин е уште превисоко, а телесната температура уште не е доволно висока. Ако сакате да ја доведете во расположение за секс, почнете со нежна предигра и полека разбудете ја страста.

Мажите во овој период (од 6 до 8 наутро) се многу возбудени, па сексолозите велат дека жените во ова доба не може да очекуваат ништо повеќе од „секс на брзинка“.

Ситуацијата се менува од 8 до 10 часот, кога жената е будна и подготвена. Нивото на ендорфин расте, па не ѝ треба многу време за да се возбуди.

Меѓутоа, машкиот мозок е веќе насочен на работа, нивото на тестостерон полека се спушта и се враќа во нормала, па ќе биде малку потешко да го заинтересирате.

Сексолозите сметаат дека времето меѓу 10 и 12 часот е идеално за орален секс, бидејќи рецепторите за вкус кај жената тогаш се многу изострени.

Мажите во овој период од денот мислат на секс, но мала е веројатноста дека ќе преземат нешто за да ја реализираат помислата.

Жените се многу активни од 12 до 14 часот, но таа активност воопшто не е поврзана со секс и тешко дека ќе бидат заинтересирани за такви дејства.

Мажите се многу расположени за секс тогаш, но со оглед на тоа дека мозокот на жената е насочен на нешто друго, им преостанува само фантазирање или да се надеваат дека „ќе им се посреќи“.

Периодот од 14 до 16 часот е идеален за зачнување, па ако сакате да забремените, ова е времето кога треба да стане жешко во спалната соба. Женскиот репродуктивен систем во овој дел од денот станува најактивен, а спермата на мажот е најквалитетна околу 16 часот.

Повеќето не се во најдобро расположение за водење љубов од 16 до 18 часот, но на некои не им пречи „нешто на брзинка“ ако мажот е подготвен за акција токму кога тие ќе посакаат.

Веќе од 18 до 20 часот и двата пола ги фокусираат мислите на враќање на енергијата што ја изгубиле во текот на денот, па мала е веројатноста и кај мажите и кај жените дека ќе има расположение за секс.

Сексолозите тврдат дека времето од 20 до 22 часот е идеално за лесна вечера, а потоа за разменување нежности во кревет. Жената после вечера е полна со енергија и голема е веројатноста дека ќе иницира акција, а мажите после јадење се повеќе расположени да ѝ исполнуваат желби на партнерката.

И мажите и жените имаат ист секс-ритам токму во овој период од денот.

По 22 часот веќе телото на жената паѓа во длабок сон и сексуалната желба опаѓа целосно. Мажот тогаш е многу поопуштен, но уште не е поспан. По полноќ веќе телото почнува да се одмара и да собира енергија за следниот ден исполнет со активности.

Коронавирус