понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 153
home Љубов и секс

Среќните парови почесто се расправаат

Среќните парови почесто се расправаат
Couple sitting on sofa with arms folded, looking angry

Караниците изгледа се од клучно значење за среќен брак, барем така покажува новото истражување спроведено на Универзитетот Тенеси.

Резултатите покажале дека паровите кои врската ја опишуваат како среќна многу почесто се расправаат, но исто така гледаат да избегнат несогласувања околу важни теми. Научниците сметаат дека ова е уште еден доказ во прилог на тезата дека паровите кои се караат остануваат заедно.

Во истражувањето учествувале 121 пар, на возраст меѓу 30 и 70 години, со брачен стаж меѓу 9 и 42 години.

Претходните истражувања покажаа дека луѓето кои се расправаат со партнерот имаат десет пати повеќе шанси за добар, среќен брак од оние кои проблемите ги кријат под тепих.

Научниците советуваат дека караниците се добри, но треба да бирате околу што се карате.

 

Локални избори 2021