петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 143
home Љубов и секс

Седум начини како да ја освоите секоја девојка

Седум начини како да ја освоите секоја девојка

Колку сте му привлечни на спротивниот пол, не зависи само од физичкиот изглед. Ако сакате да бидете неодолив, важно е како и што борувате, колку пријатели имате… Еве како да ја освоите секоја девојка која ќе ја посакате.

Бидете интересни

Не мора да глумите кловн, но бројни студии покажале дека на жените најпривлечни мажи им се оние кои умеат да ги насмеат. Во една студија, психолог замолува мажи да им кажат некоја шега на своите пријатели, додека жена стои пред нив додека ја раскажуваат шегата. Тие имале трипати поголеми шанси од девојката да го добијат телефонот.

„Објаснување за тоа е дека на жените им се попривлечни духовите мажи, а тоа е карактеристика ко жените ја сакаат кај партнерите, објаснува антропологот Џил Грингрос.

Бидете опкружени со пријаатели

Ако маку размислите за тоа, сосема е логично – никој не сака луѓе кои не се дружељубив. Стручњаците објаснуваат дека кога ги гледаме луѓето во група, нивните лица изгледаат атрактивно.

Заборавете на фразите

Студиите на Универзиттеот во Њујорк, покажале дека луѓето кои се директни, прескокнуваат фрази и „уводни разговори“, се сметаат за попривлечни.

Бидете „главни“

Луѓето ги привлекува моќта, тоа не е никаква новина. Луѓето мислат дека „водачот“ на групта е поатрактвен од останатите членови на групата, покажуваат истражувања наразлични студии.

Смејте се повеќе

Во два одвоени експерименти, истражувачи во Швајцарија ја истражувале врската помеѓу привлечноста и смеењето. Резултатот на експериментот бил – повеќе смеа, лицето е поатрактивно.

Бидете пријатни

Кога е некој пријатен, љубезен, веднаш имате добро мислење за него, зар не?

Земете домашно милениче

Жените сметаат дека мажите кои имаат домашно милениче, осбено куче, се најдобар „материјал“ за долга врска. Грижата за домашното милениче за дамите е сигнал дека мажот е подготвен за обврски, дека не е себичен и дека е посветен. Исто така, сметаат дека таквите момчиња се поопуштени, подостапни и посреќни.

Коронавирус