среда, 28. септември 2022. Вести денес: 93
home Љубов и секс

Разлики во машкото и женското либидо: Сè што не се осмелувате да прашате, а секогаш сте сакале да знаете

Разлики во машкото и женското либидо: Сè што не се осмелувате да прашате, а секогаш сте сакале да знаете

Истражувањата покажаа дека пандемијата полошо се одразила на женското либидо, но ова не е единствената разлика во сексуалниот нагон меѓу половите. Откријте како се разликуваме во водичот што го анализира секој сантиметар од нашите тела

ЖЕНИ

Мозок

Жените се вљубуваат по сексот: За време на сексот, нашиот мозок ослободува окситоцин, познат како „хормон на гушкање“. Ги спушта нашите одбранбени sидови и ни олеснува да веруваме на некого. Жените го произведуваат повеќе, па поверојатно е да се заљубат по сексот.

„Мажите ослободуваат окситоцин за време на сексот, но другите хормони како тестостеронот можат да го ослабнат неговиот ефект, правејќи ги жените да се чувствуваат до осум пати повеќе поврзани од мажите по сексот“, вели експертот за секс Кејт Тејлор.

Очи

Порнографијата подеднакво нè возбудува: Мажите гледаат три пати повеќе порнографија отколку жените, па затоа често се претпоставува дека стануваат повозбудени додека ги гледаат. Но, истражувањето од Германија сугерира дека ова може да биде мит.

Експертите од Институтот за биолошка кибернетика Макс Планк ги скенирале мозоците на волонтерите додека им покажувале сексуални слики, и жените биле возбудени како и мажите.

Вратот

Многу чувствителен дел од телото: Бакнежите на вратот можат да бидат многу возбудливи за жените. Во студија на списанието Кортекс, жените го ставаат вратот над градите и брадавиците на списокот на ерогени зони.

– Причината за тоа може да биде тенката кожа што ја имаме на вратот. Студија од Journal of Sexual Medicine исто така покажа дека вратот на жените е почувствителен на допир отколку другите делови на телото – вели Кејт Тејлор.

Стомакот

Тие имаат поголема веројатност да имаат секс после јадење: Две од три жени велат дека е поголема веројатноста да се согласат да имаат секс после добар оброк во истражувањето спроведено од веб-страницата Adored.co.uk.

Друга студија, објавена во списанието „ Appetite “, открива дека жените ќе реагираат подобро на сексуалните алузии после јадење.

Матка

Тие се повеќе напалени за време на овулацијата: Сексуалниот нагон може да варира за време на менструалниот циклус.

Научниците од Америка откриле дека најверојатно жените ќе имаат најголема желба за секс за време на овулацијата, а тоа е и време кога се најплодни.

Вагина

Женските оргазми траат подолго од машките: Жените не доживуваат оргазам само од продорен секс.

Извештај од Архивите за сексуално однесување од 2016 година открива дека само 65% од хетеросексуалните жени доживуваат оргазам за време на сексот, во споредба со 95% од мажите. Но, типичен женски оргазам трае од 13 до 51 секунда, што е подолго отколку кај мажите.

Задник

Поголем задник значи и поголемо либидо: Жените со поголем задник би можеле да имаат посилно либидо затоа што се претежно поздрави.

Истражувачи од Оксфорд откриле дека таквите жени се поотпорни на многу хронични болести и затоа што се чувствуваат поздраво имаат повисок сексуален нагон.

МАЖИ

Коса

Ќелавите мажи имаат посилен сексуален нагон: Мажите постари од 30 години со полна глава коса можат да имаат недостаток на тестостерон и послабо либидо. Исто така, се смета дека мажите со високо ниво на тестостерон побрзо губат коса.

Американските научници велат дека ова е затоа што опаѓањето на косата се јавува кога фоликулите се во контакт со премногу хемикалија DHT, што е произведена од тестостерон.

Мозок

Мажите размислуваат за секс 19 пати на ден: На многу мажи сексот им е постојано во умот. Студија на Државниот универзитет во Охајо спроведена на 200 студенти покажала дека мажите размислуваат за секс во просек 19 пати на ден, а жените 10.

Уши и нос

Мажите ги возбудуваат „валканите“ разговори: Анкета на агенцијата „ Saucy Dates “ откри дека 76% од мажите реагираат позитивно на партнерка која знае да води „валкани“ разговори.

‘Рчењето доведува до опуштеност: Студија објавена во „ Journal Of Sexual Medicine “ покажа дека 70% од мажите со апнеа исто така страдаат од еректилна дисфункција. Овие мажи пријавиле и пониско ниво на задоволство за време на сексот.

Стомакот

Мажите со голем стомак издржуваат подолго во кревет: Големиот стомак е поврзан со намалено либидо, а дебелите мажи исто така имаат пониско ниво на тестостерон и помалку сексуален нагон.

Но, студија спроведена во Турција покажа дека таквите мажи во кревет можат да траат просечно 7 минути и 18 секунди, додека слабите само две минути. За мажите кои имаат прекумерна тежина се смета дека имаат повеќе хормон естрадиол кој го инхибира оргазмот.

Папок

Тајна на Г-точката: Во кинеската медицина се верува дека акупунктурата или акупресурата на вистинското место може да го стимулираат сексуалниот нагон на мажот и да му помогнат при проблеми со ерекцијата.

– Една фокусна точка на либидото кај мажите е позната како Рен 6. Таа се наоѓа на околу инч и пол под центарот на папокот. Притиснете го тоа место 30 до 60 секунди пред сексот – вели Кејт Тејлор.

Пенис

Доволно е три минути: Различни студии покажаа дека продорниот секс кај мажите трае само неколку минути во просек. Сè од три до 15 минути се смета за нормално.

Пенисите не се дизајнирани да бидат во ерекција цело време, а просечниот машки оргазам трае од 10 до 30 секунди.

Коронавирус