понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 98
home Љубов и секс

Овие петте моменти кои се идеални за акција: Многу луѓе во тие моменти не ни помислуваат на овие работи

Овие петте моменти кои се идеални за акција: Многу луѓе во тие моменти не ни помислуваат на овие работи

Голема е веројатноста да не ви треба дури и дополнителна причина да се гушкате со вашиот партнер, но излегува дека сè уште има ситуации кои се совршени за секс. Откријте кои се тие

1. Пред голема презентација

Истражувањата сугерираат дека сексот ги смирува нервите, го намалува крвниот притисок и го намалува влијанието на стресот. Една студија дури докажува дека луѓето кои доживуваат оргазам пред голема презентација имаат најмалку стрес.

2. По будењето

Не само што количината на тестостерон е дадена најголема во тоа време од денот, туку и телото произведува повеќе окситоцин што ќе ја зајакне врската помеѓу партнерите, а ендорфинот ќе го подобри расположението.

3. Кога сте болни

Иако звучи контрадикторно, студиите покажуваат дека сексот го зајакнува имунитетот и со тоа помага во борбата против разни болести.

4. Две недели по менструацијата

Неодамнешна студија покажа дека по две недели од почетокот на циклусот, клиторисот расте за 20 проценти, па затоа на жените им е многу полесно да доживеат оргазам. Ова е точно времето кога се настапува оргазам, па логично е дека телото сака што повеќе „акција“.

5. После тренинг

Студија од Универзитетот во Тексас покажува дека кај жените, после вежбање, протокот на крв низ гениталиите е зголемен за дури 169 проценти! Покрај тоа, по потењето во теретана, жената има многу подобра слика за својот изглед, па затоа е поподготвена за сексуален однос.

Коронавирус