понеделник, 1. август 2022. Вести денес: 0
home Љубов и секс

Овие две работи гарантираат оргазам кај жените

Овие две работи гарантираат оргазам кај жените

Сигурно многу пати сте прочитале или сте слушнале од вашите пријателки дека на жените им е мошне тешко да доживеат оргазам и дека за тоа е потребно да се најде онаа поза што совршено им одговара.

Истражувањата велат дека на само 25 отсто од жените тоа им успева во било која поза, додека дури 75 отсто мораат да ја применат познатата „каубојка“, односно позата во која женате е горе.

Тоа е така затоа што клучот за женски оргазам е интензивната стимулација и триењето на клиторисот. Без тоа, припадничките на понежниот пол често пати неможат да го доживеат врвот во сексуалниот однос.

Сепак, вашиот сексуален живот немора да биде монотон, односно да се задржи само на оваа една поза. Добро е да истражувате да испробувате разни секс пози и да ја најдете онаа што најмногу ќе ви одговара, но треба да се потрудите секоја од нив да ги вклучува двете споменати и мошне важни работи.

Коронавирус