понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 179
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Љубов и секс

Оваа поза во сексот ја обожуваат и мажите и жените, а не знаат дека е најопасна

Оваа поза во сексот ја обожуваат и мажите и жените, а не знаат дека е најопасна

Веројатно ќе се изненадите која поза во сексот е најопасна…

Често се зборува за најдобрите пози во сексот, оние кои што гарантираат најмоќен оргазам, но ретко кој се занимава со истражување на најопасните положби во текот на сексуалниот однос.

За сè да биде поинтересно, една од најомилените пози за двата пола истовремено е и најризикувачка.

Истражувањето кое што било спроведено во Бразил покажало дека речиси 50 отсто од фрактурата на пенисот се случила во текот на позата ”каубојка” (кога жената се наоѓа над мажот во текот на сексуалниот однос).

Објаснување на докторите:

Во оваа поза целосно се контролира ритамот и целата тежина се спушта, па тешко може да се прекине во случај на ”погрешна пенетрација”, односно кога пенисот ќе навлезе во погрешен правец.

За дамите нема да има никаква последица, но за мажите ќе следи болна агонија…

Втора најопасна поза е ”доги стајл”, кога жената се потпира на лактите и колената, а мажот пенетрира отпозади.