среда, 28. јули 2021. Вести денес: 171
home Љубов и секс

Научно докажано: Вие сте криви доколку „паѓате“ на лоши момци

Научно докажано: Вие сте криви доколку „паѓате“ на лоши момци

Ако се прашувавте зошто избирате слични партнери одново и одново, пред да фрлате со дрвја и камења, знајте дека науката има рационално објаснување. Луѓето секогаш се стремат кон здраво потомство, а со тоа и за здрави партнери. Сепак, понекогаш е потребно време за да ги покаже сите скриени квалитети.

Вашето тело се потпира на хормони, па логично е понекогаш да не успееме да го избереме правиот партнер. Иако науката не може целосно да го објасни чувството на љубов и зошто понекогаш ги правиме најлудите работи под нејзино влијание, еден од експертите за меѓучовечки односи, Др. Мичио Каку, тврди дека има научно објаснување зошто некои луѓе не привлекуваат, а некои не.

Каку е еден од најпознатите светски научници: четири од неговите книги се бестселери на Њујорк Тајмс, тој работел како научен соработник на CBS со години, бил домаќин на бројни емисии за BBC-TV, Discovery и Science Channel и неговото радио шоуто се емитува секој ден на 100 радиостаници.

Тој вели дека постои причина зошто од одредени причини нè привлекува спротивниот пол. Според еволутивната психологија, убавината е само начин да се процени дека некој е здрав, но има и други фактори.

Харизма и сексапил
Лошите момци најмногу се свесни за нивниот сексапил и имаат сложена „гума за џвакање“ за флертување. Лесно ќе помислите дека сте му единственена и тие ве заведуваат со својот поглед, комплименти и воопшто, тие ја играат играта само за да посакате да ги видите барем уште еднаш. Кај такви мажи, жените често гледаат заштитници и веруваат дека исто ќе биде и во семејниот живот.

Недостапност
Никогаш не сте на чисто со нив – без разлика дали тој ви се допаѓа или не, а тоа е токму она што ги тера многу девојки да трчаат по момците како ова. И покрај тоа што најмногу ве вознемирува да бидат зафатени со работа или со пријателите, тоа е токму она што ве привлекува. За жал, науката потврдува дека за ваквите мажи, жени претежно мислат дека денес – утре тие ќе бидат исти кога станува збор за сопственото семејство, односно дека ќе бидат посветени повеќе на она што им е важно, односно дека не се „швалери“.

Предизвик
„Лошите“ мажи нема да скокнат по секое ваше барање, тој не секогаш ќе ни го даде правото, или ќе климнува со главата на секоја ваша изјава. Кога ќе им се спротивставите, тие ќе возвраќаат и предизвикуваат емоции и страст. И на некој начин, тоа е токму возбудата за која сонуваат многу дами затоа што тоа ги поврзува со приказни за вечна љубов.

Значи, Каку тврди дека покрај горенаведените примери за кои жените честопати се жалат, не можеме да го исклучиме фактот дека кај нас има нешто „животинско“ што нè привлекува да избереме вакви партнери. На пример, жените со големи очи, мала брада и поголеми усни се сметаат за најатрактивни. Истата работа е со тестостерон, што се рефлектира со вратот на силен маж и силна вилица – особини кои ни кажуваат дека ова лице е „погодно“ за репродукција, односно дека е здрав.

Иако еволуцијата на видот се забави, таа постојано се одвива индивидуално, затоа постојано ги претпочитаме оние луѓе кои имаат подобар имунолошки систем, кои се во подобра физичка форма и кои се „згодни“ или „привлечни“. Тоа е причината зошто постојано паѓаме за истите мажи, без оглед дека тие можеби не се најдобриот избор ако веруваме во зборовите на Др. Мичио Каку.

Коронавирус