недела, 12. јули 2020. Вести денес: 108
МЕГА БОМБА

Нуклеарна бoмба: Заев зема рeкет од 6 милиони евра! (АУДИО)

Во живо

Мицкоски ја претставува изборната програма пред граѓаните на Пробиштип

home Љубов и секс

Момци, каде ги чувате презервативите? Сигурно ја правите оваа грешка!

Момци, каде ги чувате презервативите? Сигурно ја правите оваа грешка!

Секогаш е добро презервативот да ни биде при рака, па вообичаено го чуваме во паричникот. Но, стручните лица предупредуваат дека така се губи квалитетот и сигурноста.

Топлината, влагата, триењето и светлината може многу да влијаат на квалитетот на кондомот и така да им ја намалат ефикасноста, велат докторирите за сексуално здравје.

Се чини, решението не е ниту џебот, каде што, исто така, топлината на телото и триењето, влагата, но и клучевите и острите предмети го оштетуваат латексот, па многу е веројатно да дојде до пукање. Тоа треба да се чува на суви места.

Стручните лица тврдат дека идеално место за чување презервативи би била оргиналната кутија, метална кутија или платнена вреќичка која ќе ги штити од светлина, топлина и остри предмети.

 

Парламентарни избори 2020