четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 45
home Љубов и секс

Љубовта е тешка: Колку се дебелеат мажите, а колку жените во првата година од врската?

Љубовта е тешка: Колку се дебелеат мажите, а колку жените во првата година од врската?

Ново истражување покажува дека луѓето добиваат доста килограми во првата година или две од врската. Еве го објаснувањето и бројот на килограми што можат да се соберат кога ќе се најдеме во сериозна врска.

Се чини дека со влегување во сериозна врска, добиваме повеќе од љубовен партнер и пријател – добиваме и нови килограми. Американците дури го измислија терминот „љубовна тежина“, откако истражувањето покажа дека 3 од 4 лица (во САД) додаваат неколку килограми кога ќе стапат во постојана врска. Анкетата е спроведена од компанијата за истражување на пазарот OnePoll на 2.000 луѓе.

Просечен учесник во истражувањето добил дури 16 килограми од првиот состанок со нивниот партнер, а само во првата година 7 килограми! Мажите се здебелувале почесто од жените, 70% од нив „пријавиле“ нова тежина во првата година, додека само 45% од жените се здебелиле во истиот период. Зошто е тоа така?

Причините за зголемување на бројката на вагата се однесуваат типично за многу нови врски – често паровите се среќаваат надвор, се запознаваат со малку храна, на вечера. 41% од испитаниците изјавиле дека се плашат дека излегувањето замислено околу храната е одговорно за дебелеењето. Следниот виновник е поврзан и со навиките на хранење: повеќе од 30 проценти од паровите рекле дека причината е во готвењето и пиењето заедно дома, како и во нарачката на храна со достава.

И изборот на храна? Дел од проблемот е во тоа. Луѓето признаа дека, еднаш во врска, повеќе не чувствуваат притисок да изгледаат одлично, па затоа се релаксираат. Со други зборови, тие не порачуваат салата и чаша вино, туку пица со екстра кашкавал. Заеднички оброк, дома или надвор, е една од најпопуларните активности што ги споделува парот, објасни д-р Алисон Чајлдрес, професор по исхрана на Техничкиот универзитет во Тексас. „Споделувањето оброци ни овозможува да се поврземе уште повеќе. Можеби на тој начин ќе се препуштите на храна што повеќе сакате да ја одбиете или едноставно да јадете повеќе или почесто”.

64% од испитаниците на тој начин признале дека се чувствуваат доволно пријатно и повеќе не треба да обрнуваат внимание на нивниот физички изглед. Интересно, најмладите, оние на возраст од 18 до 24 години, попуштаат најбрзо. Постарите партнери, луѓето на возраст од 45 до 54 години се во врска во просек година и пол сѐ додека не се релаксираат толку многу што повеќе не гледаат што јадат. Бракот исто така придонесува за зголемување на телесната тежина: 57% од луѓето признале дека се здебелиле во првата година од бракот – во просек 7 килограми. Повторно, мажите кои добиваат 10 килограми се во водство, а жените 5,8.

Луѓето најмногу се дебелеат во првите пет години, а „виновниците“ се големите барања што доаѓаат во тој период пред паровите: основање семејство, мали деца, работа – тешко е тогаш да се фокусирате на сопственото тело.

Коронавирус