недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 54
home Љубов и секс

Колку често треба да се гледате со дечкото/девојката на почеток на врската?

Колку често треба да се гледате со дечкото/девојката на почеток на врската?

Само што почнавте нова врска и ви се чини дека конечно најдовте некој кој потполно ви одговара и сакате целото слободно време да го поминувате со таа личност? Науката вели дека два состаноци неделно се повеќе од доволно.

Многу двојки уживаат во тоа да се гледаат речиси секој ден, но науката вели дека доволно ви се две средби неделно, а еве и зошто:

Спречувате вештачко „врзување“

Психијатарот Скот Керол смета дека е многу важно на почетокот на врската да се држите до правилото на гледање два пати неделно. Тoj тврди дека ако се гледате почесто од тоа може да се јави анксиозност која би можело да упропасти потенцијално добра врска.

Исто така може да ви се случи да ве заслепат емоциите и да не забележите дека самите се туркате во емотивно нездрав однос. Затоа е добро да си дадете време меѓу средбите за да можете да размислите подобро за тоа што се случило претходниот пат кога сте се виделе со дечкото/девојката.

Имате повеќе време за себе

Според истражувањето на доктор Тери Орбах, стапката на разводи е повисока кај двојките кои имаат проблем со приватноста во споредба со двојките кои не се среќни или имаат проблем со интимноста.

Со други зборови, ако сакате здрава и долга врска, важно е да го оставите другиот да „дише“ и со тоа да имате повеќе простор и време за себе. За таа цел ви е потребно да поминувате неколку дена без да се гледате, но и без претерано да комуницирате (чет или видеоповици).

Повеќе време да се запознаете

Не мора да бидете заедно 24/7 за да се запознаете подобро и да се поврзете. Ако добро се сложувате и си одговарате еден на друг, најдобро е да се опуштите и да уживате во она време што го поминувате заедно наместо да инсистирате на често гледање и да станете здодевни.

Исто така, психолозите велат дека е добро да го „развлекувате“ времето меѓу две рандевуа за да видите како ќе реагира другиот. Секако, тоа не треба да премине во некаков вид тестирање или манипулирање.

Ќе изградите и пријателство

Психолошко истражување од 2014 година покажа дека луѓето о двојка кои еден со друг се опишуваат како блиски пријатели имаат подобра врска од оние кои тврдат дека се „сродни души“.

Можеби тоа не звучи најромантично, но многу е важно да изградите и пријателски однос врз кој ќе се заснова една искрена и здрава врска во која нема да се идеализирате еден со друг.

извор: kajgana.com

Локални избори 2021