среда, 8. декември 2021. Вести денес: 0
home Љубов и секс

Како се одразува недостигот на секс кај жените?

Како се одразува недостигот на секс кај жените?

Освен недостатокот на задоволство, недостатокот на секс исто така има последици врз организмот и во секојдневниот живот. Прочитајте и откријте кои се знаците кои покажуваат дека жената има потреба од секс:

 1. Недостиг на спиење
  Недостатокот на секс влијае врз недостатокот на сон. Сексуалната активност е природен седатив поради окситоцинот, хормон кој се излачува за време на
  женскиот оргазам. Една жена без секс долго ќе се врти во кревет пред да заспие.
 2. Изгледаат повозрасни
  Една жена, по долг период без сексуален контакт ја „губи“ својата младост. И тоа се должи на недостатокот на колаген, кој се добива за време на интимен контакт,
  кој ја прави кожата мазна и свиленкаста.
 3. Повеќе акни
  Прогестеронот кој се добива за време на сексуален чин ги елиминира акните на лицето. Покрај тоа, со сексуалната активност градите и колковите се посилни, бидејќи се активираат мускулите. Ефектите за телото се слични со оние на тренингот.
 4. Социјализација
  Една жена која немала сексуални односи доста време, станува недружељубива или пак доста нападна.
 5. Се чувствуваат постојано болни
  Недостатокот на интимност влијае на бројни антивирусни антитела и со 30% и предизвикува често боледување.
 6. Им се намалува концентрацијата
  Сексот ја оксидира крвта која потоа оди во мозокот и ја подобрува меморијата .
 7. Имаат ниска самодоверба
  Недостатокот на секс влијае на самодовербата на жената и ја прави да се чувствува
  незадоволна од себе.

Жените кои водат исполнет сексуален живот изгледаат значително подобро од жените кои не успеваат да ги задоволат потребите на организмот. Со редовниот и страстен секс можат да се надминат здравствени проблеми како главоболки и стрес, а истовремено со тоа дамите да изгледаат секогаш млади и убави.

 

 

Коронавирус