четврток, 28. јануари 2021. Вести денес: 122
home Љубов и секс

Истражување: Кои се жените со најголема сексуална самодоверба?

Истражување: Кои се жените со најголема сексуална самодоверба?

Според резултатите од истражување спроведено од онлајн сајт за состаноци во САД, сексуалната самодоверба кај жените го достигнува врвот во раните триесетти години. За тоа постојат многу причини, а ова се најинтересните од нив.

Жените во раните триесетти години ја освоија титулата за најпосакувани во кревет и тоа од неколку причини.

  1. Сексот за нив е уживање, а не докажување

Жените полесно формираат врски и полесно се опуштаат во текот на односот. Колку еден пар е подолго време заедно, толку подобро функционира во кревет. Сексот за жените во 30-тите години веќе не е докажување, туку уживање.

  1. Долги врски

Жените во триесеттите години влегуваат во долгогодишни врски, вклучувајќи и бракови. Ова исто така влијае на нивната самодоверба, со оглед на тоа дека на потсвесно ниво примаат порака дека некој со нив е навистина подготвен со да го мине животот.

  1. Поинтересни се за мажите

Жените во 20-тите години ги заведуваат мажите со физичкиот изглед. Но, како што минува времето, доаѓаат и професионалните и личните успеси поради кои жените стануваат попривлечни. Во 30-тите години не играат веќе само на картата на физичкиот изглед, туку и на развиениот интелект. Похрабри се и посамоуверени и затоа им се поинтересни на мажите.

  1. Сексуална енергија

Просечна жена во триесеттите години веројатно веќе променила неколку сексуални партнери и се запознала со нивните навики и желби. Таа веќе знае што ја задоволува и не ѝ непријатно тоа да го бара во текот на сексот. Исто така, ги цени своите љубовни вештини и сака да ги користи.

  1. Прифаќање на сопственото тело

Жените во триесеттите години се свесни за своите достигнувања и квалитети и полесно се помируваат со физичките недостатоци. Повеќето од нив добро се чувствуваат во сопствената кожа и не се споредуваат со манекенки и моментални трендови за убавина.

 

Коронавирус