четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 53
home Љубов и секс

Храна како афродизијак! Намирници кои ги будат страстите

Храна како афродизијак! Намирници кои ги будат страстите

Афродизијаците можат да делуваат на два начини, постојат тие кои го стимулираат умот и оние кои предизвикуваат сексуална желба. Овие се дел од многуте намирници кои влијаат за стимулирање на одредени делови на телото:

Банана и босилек

Бананите се богати со витаминот Б, кои предизвикуваат да се разбудат хормоните. Со векови луѓето зборат дека босилекот го стимулира с*ксуалниот нагон и ја зголемува плодноста. Босилекот ја подигнува циркулацијата и на тој начин има стимулирачки ефект.

Краставици и смокви

Се верува дека мирисот на краставица ја зголемува циркулација и и го крева либидото на жената. Смоквите се уште еден плод кои се смета за афродизијак поради својот изглед.

Мед

Во Персија паровите по венчањето, на медениот месец пиеле мед за успешен брак. Од таму потекнува и „медениот“ месец. Медот е богат со витамин Б кој е потребен за стимулирање на тестостеронот а и естрогенот кај жените.

Коронавирус