недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 7
home Љубов и секс

Гугл објави статистика за тоа кои прашања во врска со љубовта најмногу нѐ мачат во 2021 година

Гугл објави статистика за тоа кои прашања во врска со љубовта најмногу нѐ мачат во 2021 година

Пандемијата стави на тест многу љубовни врски. Не навикнати да поминуваат толку многу време заедно, паровите мораа да најдат нови рутини и да се прилагодат на ситуацијата, што некои ги зајакна, а на некои им стави крај на врската.

Дека врските се навистина ставени на тест, покажуваат и податоците на Google Trends за 2021 година, кои откриваат кои се најчесто поставуваните прашања во врска со љубовта на нивниот пребарувач.

Како да раскинете со некого?

Овој проблем бележи неверојатни 9900% зголемување на пребарувањата од почетокот на 2021 година.

Динамиката на врската беше нарушена за време на пандемијата, а експертот за односи Зои Вилијамс советува да „не носиме долгорочни одлуки, засновани на привремени чувства“.

„Запомнете, притисокот на пандемијата е привремен и ќе исчезне кога ќе се вратиме во нормала до одреден степен“, рече таа.

Меѓутоа, ако сте цврсти во одлуката да сакате пауза, треба да следите некои непишани правила. Најдобро е да го сторите тоа во „четири очи“, да избегнувате клишеа и да изберете некое неутрално место.

– Примамливо е да се одложи неизбежното и да се чека крајот на пандемијата да се стави крај на врската. Сум сретнала и многумина кои сметаат дека ова е најправедно затоа што по пандемијата, вообичаените методи за надминување на раскинувањето, како што се излегување и наоѓање пријатели, ќе бидат повторно достапни. Иако има логика во тоа, ве советувам да не го правите тоа затоа што на тој начин само ќе го продолжите времето што некому ќе му треба за да ја преболи паузата – вели Зои.

Таа додаде дека треба да бидете потполно искрени кога ќе ја прекинете врската и да бидете јасни, бидејќи не сакате да оставите на другата страна некои лажни надежи што можат да бидат фатени.

Испраќање порака на поранешна љубов

Ова истражување забележа зголемување од 9700%, и ова е во согласност со многу сведоштва од социјалните мрежи дека за време на карантинот, бившите им „скокале од паштета“ на сите.

– Ова има врска со фактот дека за време на карантинот поминувавме многу време сами и имавме време да размислиме за минатото и да доживееме вртлог на емоции и носталгија. Затоа многу луѓе ги бараат своите бивши – вели Зои и додава дека тоа не мора да биде лошо, туку дека треба да бидете сигурни зошто се јавувате и што сакате од тоа.

Ако сакате да ја обновите старата врска, бидете подготвени другата страна да не се чувствува така или слично, ако сте само загрижени за вашата поранешна љубов, тие можеби немаат иста грижа за вас.

Една работа, сепак, не правете – да им се јавувате на бившите од досада.

„Може да доведе до болка ако некој повторно има стари чувства“, вели Зои.

Состаноци за време на карантин

Ова пребарување доживеа зголемување од 270 проценти.

Зои вели дека новиот стил на излегување за време на карантин, побавен стил, ни помага да избереме посоодветни партнери за нас.

– Од се повеќе луѓе слушам дека излегувањето е поразлично без алкохолната магла во главата, што инаку е присутна ако сте во барови. На многумина им се допаѓа и тоа што има помал притисок да се поврзат повторно ако не сакате некој. Јас навистина мислам дека пандемиските состаноци ќе влијаат на состаноците дури и по пандемијата, а состаноците на Zoom ќе станат нешто што ќе нè натера да отидеме на првиот состанок или не – рече таа.

Живот со нов партнер

Оваа тема скокна за дури 9600% по бројот на истражувања од почетокот на 2021 година.

– Пандемијата принуди некои парови да се префрлат во повисока опрема и започнаа да живеат заедно дури и пред да планираат да го сторат тоа во нормални околности. Дури и да не е така, соживотот за време на глобалната криза со себе носи свои предизвици, дури и за најстабилните парови. Постојано друштво на партнери, без можност за пауза со пријателите или во осаменост, може да го извлече најлошото од секого. Затоа, „периодот на меден месец“ може да трае пократко од вообичаеното – рече Зои и додаде дека решението за проблемот е отворено да разговарате со вашиот партнер и јасно да ги искажете вашите потреби и желби и да барате компромиси.

Кавга за време на карантин

Овој термин доживеа зголемување на пребарувањата од 9700 %.

Зои вели дека расправијата за време на карантин е неизбежна, но не мора да биде лошо. Многу е подобро да ги решавате проблемите отколку да молчите и да оставите огорченост.

– Јасно ми е дека класичниот совет: „седнете и разговарајте“ можеби е нереален во овој момент, но ги охрабрувам оние кои се заглавени во јамката на постојани расправии да се обидат да разликуваат кои кавги се неопходни и кои се непотребни. Запрашајте се колку ви е важна одредена тема, за што сте подготвени да преговарате, а за што не сте. Кога ќе ги измерите тие одговори во вашата глава, ќе разберете кога ќе се исплати да се расправате, а кога не. Изберете свои битки – заклучи Зои.

Коронавирус