недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 100
home Љубов и секс

Експертите открија колку време навистина е потребно за да се роди љубов

Експертите открија колку време навистина е потребно за да се роди љубов

Науката одговори и на прашањето зошто момците со јасно дефинирани стомачни мускули се едноставно попривлечни за жените.

Ако мислевте дека првиот впечаток нема никакво влијание во препознавање сродни души и раѓање љубов – не сте во право. Тим научници тврдат дека се доволни само четири секунди за да откриете дали личноста што ја запознавте е вашиот потенцијален партнер или личност во која никогаш не би можеле да се заљубите.

Невербалното однесување, говор и однесување играат многу поголема улога во заљубувањето отколку што се сметаше порано. Токму тие се одговорни за привлечноста меѓу партнерите, па затоа само од нив зависи. Во таа смисла, иако зборовите и она што го кажувате се важни, тие сепак остануваат во смисла на невербална комуникација што води до првиот збор (кога станува збор за заљубување).

Цел тим научници проучувале како работи љубовта и дошле до изненадувачки податоци или правила што преовладуваат меѓу луѓето, за кои можеби не сме толку свесни.

Општ резултат на истражувањето беше дека галењето предизвикува производство на супстанца наречена окситоцин, кој е природен лек против болка, пред сè мигрена. Оваа супстанца има силно влијание врз организмот и трае дури четири часа.

Покрај тоа, иако се чини небулозно на прв поглед, докажано е дека срцето навистина може да се скрши по трагично раскинување. Кога ќе ја изгубиме љубовта и ќе раскинеме со партнерот, се јавува физичка болка што влијае на областа на срцевиот мускул, која инаку се појавува во медицината како синдром на скршено срце. Како што се очекуваше, овој синдром е почест кај жените отколку кај мажите и често се дијагностицира погрешно како срцев удар.

Ако сте се запрашале зошто повеќе нè привлекуваат мажи со затегнат стомак со јасно дефинирани мускули, научниците имаат одговор и на тоа прашање. Истражувањата покажаа дека голем стомак, познат како пивски стомак кај мажите, укажува на пониско ниво на тестостерон, како и помала сексуална желба и плодност. Ова е причината зошто повеќето жени сметаат дека голем стомак е непривлечен и одбивен.

Откриено е и зошто мажите ги привлекуваат девојки со слична градба како што поседува нивната мајка. Тоа е синдром што психолозите го нарекуваат „сексуален впечаток“ или „отпечаток“.

ЕУРО 2020

Македонија