вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 124
home Љубов и секс

Две вистини и четири лаги за односите

Две вистини и четири лаги за односите

Сексот е уживање за кое не би требало многу да се разговара, туку само да им се препуштите на страстите и чувствата. Но, постојат факти за сексот од секојдневниот живот за кои веќе со генерации се зборува и се расправа.

Во продолжение проследете две вистини и четири големи лаги за сексот.

Пенисот е најдобар алат за постигнување оргазам кај жените?

ЛАГА: За дури 81 отсто од оргазмите кај жените одговорен е токму оралниот секс. Во некои сексуални позиции жените не можат да дојдат до оргазам, без разлика на големината и техниката.

Врвот на сексуалноста жените го постигнуваат на 28, а мажите на 18 години?

ВИСТИНА: Иако постојат исклучоци, нивото на естрогенот е највисоко во доцните дваесетти години, а нивото на машкиот хормон тестостерон е највисоко во тинејџерските години.

Во просек мажите може да издржат 10 минути пред да доживеат оргазам?

ЛАГА: Мажите во просек можат да издржат во сексот околу 5, 4 минути. Подолго од тоа се смета натпросечно.

Жените не сакаат порно филмови

ЛАГА: На жените им е потребно само неколку минути гледање порно филм за да се возбудат, но за разлика од мажите, ним им е повозбудлив воведот и предиграта отколку самиот чин на сексот во филмот.

Сонцето може да го засили сексуалниот нагон кај мажите

ВИСТИНА: За само еден час поминат на сонце сексуалниот нагон кај мажите се засилува дури за 70 отсто, а кај жените предизвикува многу силна реакција.

Сексот во бракот станува полош

ЛАГА: Двојките кои се во брак се многу позадоволни од сексуалниот живот за разлика од оние што не се во врска. Тие освен што се послободни и знаат што ги задоволува, двојките во брак многу почесто водат љубов.