недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Љубов и секс

Дури и најсреќните парови молчат: 3 најчести лаги ги кажуваат оние во хармонични врски

Дури и најсреќните парови молчат: 3 најчести лаги ги кажуваат оние во хармонични врски

Довербата е една од најважните работи во силна, здрава и среќна врска. Сепак, заблуда е дека дури и среќните парови никогаш не користат мали таканаречени „бели лаги“. Тие всушност можат да помогнат да се избегнат кавги за ситници и да има „мир во куќата“.

Еве неколку лаги што редовно ги кажуваат дури и најсреќните парови:

“Изгледаш прекрасно”
Да речеме дека се подготвувате да излезете и вашиот партнер ве прашува како изгледа тој или таа. Факт е дека тој тоа го прашува затоа што се грижи за вашето мислење, и секако е подобро да го охрабрите со убави зборови и да потврдите дека изгледа добро, отколку да ја намалите самодовербата.

“Ти си апсолутно во право”
Кога сте среде расправија, а особено ако тој аргумент е бесмислен и не станува збор за нешто важно, може да ја смирите ситуацијата со трепкање на окото, кажувајќи му на партнерот дека е во право. На тој начин, тој ќе разбере дека вашата цел не е да го напаѓате, па напнатоста меѓу вас ќе се намали.

“Добро сум”
Не треба да ги криете вашите чувства од партнерот, но факт е дека постојат ситуации кога вие самите не сте сигурни како се чувствувате. Во такви случаи, подобро е да кажете „добро сум“, барем додека не разјасните самите како се чувствувате.