петок, 26. февруари 2021. Вести денес: 0
home Љубов и секс

Добриот сексуален живот е темел за успешна кариера

Добриот сексуален живот е темел за успешна кариера

Постојат многу проверени совети и техники кои можат да ви помогнат да напредувате во вашата кариера и да се чувствувате задоволно во работното опкружување. Меѓутоа, според најновите истражувања, врската помеѓу здравиот сексуален живот и успехот на работа е една од најсилните фактори.

Студијата објавена во списанието Journal of Management откри дека чувството на задоволство на работа, продуктивноста и самодовербата се многу поголеми кај луѓето кои претходната ноќ имале секс.

Овие резултати се објаснуваат преку определените промени во организмот, со зголемено лачење на хормонот допамин и окситоцин во текот на сексуалниот однос – луѓето се посреќни.

Поради овие хемиски реакции луѓето имаат поголема концентрација и самоконтрола во текот на наредниот ден што е многу важно кога станува збор за работните обврски.

Во студијата учествувале 159 луѓе кои се во врска или брак, па биле замолени да ја зголемат сексуалната активност.

Истражувањето покажа дека успехот на работа и квалитетниот сексуален живот се јасно поврзани.

Веројатно сте забележале дека некои луѓе на работа постојано се незадоволни и зрачат со негативна енергија, а истражувањата од споменатата студија тврдат дека резултат на тоа е недостаток на секс.

 

Коронавирус