среда, 28. септември 2022. Вести денес: 53
home Љубов и секс

Дешифрирајте што значат неговите бакнежи: Ако вашиот сакан ве бакне во очи, навистина имате среќа

Дешифрирајте што значат неговите бакнежи: Ако вашиот сакан ве бакне во очи, навистина имате среќа

Начинот и местото како и каде ве бакнува мажот откриваат емоции кои „посилниот пол“ често избегнува да ги покаже. Бакнежите на рамото, окото или челото носат посебни пораки и откриваат како тој всушност се чувствува кон партнерот.

Кога се бакнувате, хормонот окситоцин се лачи во телото, што го зајакнува чувството на приврзаност помеѓу партнерите. Студија од 2013 година открила дека окситоцинот е особено важен затоа што им помага на мажите да се врзуваат со својата партнерка и да и останат верни.
Психолозите открија какви несвесни пораки испраќаат мажите до дамите преку бакнежи.

1. Бакнеж на раката
Овој бакнеж често се смета за типичен за вистинските господа. Ако маж ви ја бакне раката, бидете сигурни дека има крајна самодоверба. Тоа е првиот чекор кон флертувањето.

2. Внатре во зглобот
По бакнежот во внатрешноста на зглобот, пораката е дека страста се разгоре во него. Со овој бакнеж, мажот дозволува да се знае дека вашето тело е неодоливо за него и дека едвај чека да го покаже „на дело“.

3. Бакнеж на вратот
Бакнежот на вратот е увертира во романтиката. Суптилен и нежен, малку спуштен на вратот на жената, таквиот бакнеж ви кажува дека партнерот ве сака и копнее по вас.

4. Бакнежи во теми
Ако мажот често ве сака во теми, тоа значи дека има потреба да ве заштити. Тој исто така ви дава до знаење дека се грижи за вас, дека сака да поминува време заедно, да го дели истиот простор и да му значи повеќе од кој било.

5. Бакнеж во око
Бакнежот во окото често изгледа чудно. Тој дел од анатомијата обично не се смета за ерогена зона. Сепак, човекот што ве бакнува во очи ви кажува „меѓу редови“ дека ве сака и дека сте целиот негов свет. Ова го прави затоа што сака да знаете дека ве обожаваат.

6. Во образ
Со лесни или лежерни бакнежи на образот, мажот нагласува дека не планира никаква романтична приказна со вас. Тоа е знак дека тој сака пријателство, а можеби понекогаш дури ни тоа.

7. Бакнување на челото
Кога ќе ве бакне во чело, тој ќе ви каже дека секогаш ќе биде тука за вас, како и дека го сака тоа што сте, а не само вашето тело.

8. Бакнеж на усните
Брза и често затворена уста – овој вид бакнеж е најчесто начинот на кој мажот во љубовна врска со вас се поздравува или се збогува. Ако добиете ваков бакнеж во домашна атмосфера, каде никој не ве гледа, тоа ви испраќа сигнал дека сте станале важен дел од неговиот живот. Ако, пак, ве бакнува така јавно, тоа е доказ дека тој и оние околу него имаат сериозни намери.

9. Француски
Овој бакнеж открива дека вашиот партнер е лудо заљубен во вас.Тоа е начин да ви покаже колку ве привлекува.

Коронавирус