понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 34
home Љубов и секс

Десетте најчести грешки кои жените и мажите ги прават во текот на сексот

Десетте најчести грешки кои жените и мажите ги прават во текот на сексот

Британската онлајн страница за состаноци Illicit Encounters направи истражување за најголемите грешки кои ги правиме во текот на сексот.

Во спроведената анкета учествувале над 2.000 жени и мажи кои искрено одговориле што им смета во сексот.

Резултатите покажале дека најголемата грешка што ја прават мажите е игнорирање на предиграта и преминување на главната акција, додека жените грешат кога не иницираат акција.

Најголемите грешки кои ги прават жените во текот на сексот, според мислењето на мажите:

1. Не иницираат секс

2. Сакаат секс во темница

3. Глумат оргазам

4. Премногу зборуваат

5. Не сакаат да пробаат нови работи

6. Спомнуваат што правеле со бившиот во кревет

7. Премногу размислуваат во текот на сексот

8. Срамежливи се

9. Мислат дека партнерот е секогаш спремен за секс

10. Премногу се грижат како изгледаат.

Најчестите грешки што мажите ги прават, според мислењето на жените:

1. Ја прескокнуваат предиграта и веднаш почнуваат акција

2. Прерано доживуваат оргазам

3. Неспретни се

4. Водат „валкани“ разговори на чуден начин

5. Не сакаат интимност/разговори по сексот

6. Веднаш заспиваат по сексот

7. Коментираат за фигурата

8. Претпоставуваат дека знаат што сакаат жените

9. Го игнорираат говорот на телото на жените

10. Сексот го доживуваат како физичко искуство без емоции.

извор: Кајгана

Коронавирус