петок, 30. септември 2022. Вести денес: 178
home Љубов и секс

Десет знаци дека партнерот ве изневерува

Десет знаци дека партнерот ве изневерува

Скоро секогаш можеме да почувствуваме кога нешто не е во ред со нашата врска, бидејќи одеднап сѐ се менува. Сепак, не можеме да бидеме сигурно што точно не е во ред, но веќе почнуваат да се јавуваат сомнежи. Тогаш треба да обрнете внимание на овие 10 типични знаци дека вашиот партнер можеби ве изневерува:

Го крие телефонот

-Многу луѓе не можат да толерираат други луѓе кои допираат или фаќаат во нивните работи, тоа е нешто сосема нормално и не секогаш значи дека сакаат да сокријат нешто. Но, ако случајно сте го кренале телефонот на партнерот или сте сакале да го однесете до него затоа што добил порака, а неговата реакција била многу лута и чудна – има нешто сомнително.

Често останува до доцна на работа

-Понекогаш луѓето навистина задоцнуваат од работа затоа што имаат работа, а понекогаш тоа е банален изговор за да се скрие неверството или повод да се гледате поретко. Разговарајте смирено за причините што стојат зад ова. Сепак, некогаш и двајцата брзавте да си одите дома за да имате заедничка вечера.

Тој покажува љубомора без причина

-Кога е во многу мали размери, љубомората е нормална. Но, ако сте биле заедно со години и вашиот партнер станал љубоморен во последно време, можеби тој не е многу „чист“ и сака да ве ја обвини за нешто што тој го направил.

Се иритира од вашето внимание и грижа

-Кој не сака да се грижи некој за него? Кој не сака да се чувствува сакан? Ако се однесувате грижливо кон вашиот партнер, и тој одеднаш станува нервозен, тогаш има сериозен проблем.

Вашата интимност исчезна

-Интимноста е многу важна за секоја врска. Се разбира, дури и најмалку бурната врска постепено се намалува со текот на времето, но ако интимноста целосно исчезне – тоа е знак на вознемиреност. Разговарајте со вашиот партнер, обидете се да разберете што го тишти неговото срце и зошто е студено за вас.

Не разговарате за заедничката иднина

-Вљубените сакаат да разговараат за нивните планови за иднината, особено во првите години на нивниот однос. Каде ќе живеат? За каков вид на одмор тие сонуваат – Малдиви или Јапонија. Без разлика дали имаат куче или мачка. Ако во меѓувреме ако  некој го загуби интересот за општите планови, мора да ја дознаете причината.

Тој ви дава подароци без причина

-Па, кој не сака подароци? Особено ние жените. Но, ако одеднаш вашиот партнер почнува да ви дава многу подароци без причина, станува дискутабилно. Првично ќе бидете многу возбудени, но потоа почнувате да размислувате за причината. Дали се чувствува виновен за нешто? Дали сака да ја замагли вашата будност?

Постојано го менува расположението

-Има тешки времиња во животот на сите. Секојдневниот живот е брз и бурен, полн со стрес и вознемиреност.  Ако тој е постојано вознемирен или расположението му се менува секојдневно, има сериозен проблем зошто така се однесува и време е сериозно да разговарате.

Ја менува темата додека разговарате за сериозни прашања

-Веднаш после работа или пред спиење не е вистинското време да разговарате за сериозни теми, но ако вашиот партнер одбие да зборува за овие теми дури и во вистинско време – тој дефинитивно ги избегнува. Можеби тој повеќе не гледа заедничка иднина со вас, а сè уште не знае како да ти каже.

Тој не сака да ве запознае со неговите пријатели и родители

Ако излегувате  веќе подолго време (барем повеќе од една година), но вашиот партнер никогаш не ве сретнал со неговото семејство и пријатели – дефинитивно има потреба да се грижите. Ако тој сериозно гледа на вас и на вашата врска, тој нема да се двоуми да ве запознае. Можеби е време да ја прифатите вистината и да сфатите дека не му е толку важно?

Коронавирус