недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 55
home Љубов и секс

Дали сексот навистина може да го стимулира породувањето? Еве што вели науката …

Дали сексот навистина може да го стимулира породувањето? Еве што вели науката …

По 40 недели од бременоста, не е изненадување што многу жени очајно сакаат да го родат своето бебе. Предложени се секакви решенија, лесни вежби, зачинета храна, стимулација на брадавиците, па дури и пиење чај од лисја од црвена малина. Друг вообичаен предлог е сексот, но дали тој навистина делува?

Тим научници предводен од Универзитетот во Неапол Фредерико Втори презедоа иницијатива да го откријат ова со спроведување на првата мета-анализа до денес. Само трите експерименти со кои се соочиле се сметаат за доволен квалитет за анализа и заедно вклучуваат податоци за 1483 жени бремени со едно дете.

Постојат различни предлози зошто сексот може да го потенцира почетокот на породувањето. Имено, оргазмот може да стимулира контракции на матката, како и ослободување на окситоцин, наречен „љубовен хормон“. Дури се смета дека семето може да помогне во отворање на грлото на матката.

Сепак, и покрај теориите, истражувачите кои стојат зад новата студија откриле нула докази дека сексот може да доведе до породување. Сепак, тие истакнуваат дека и сексуалниот однос за време на бременоста не е лош, се додека бременоста е со низок ризик и без компликации како што е плацентата што лежи. Нивните откритија се објавени во „Џурнал за сексуална медицина“.

Тимот забележува дека се потребни повеќе истражувања за да се потврдат нивните наоди и да се утврди дека одредени карактеристики ќе го поттикнат породувањето, бидејќи тие не биле во можност да го проценат ова за време на нивната анализа. На пример, треба да се разгледа и длабочината на пенетрација, употребата на кондом и дали жената доживеала оргазам. Овие можат да бидат клучни фактори.