сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 70
home Љубов и секс

Дали е подобро да водите љубов наутро или навечер?

Дали е подобро да водите љубов наутро или навечер?

Едно истражување од 2015, организирано од Ловхони, откри дека мажите имаат тенденција да водат љубов наутро. Поточно, помеѓу 6 и 9 часот, додека жените се генерално порасположени во текот на ноќта помеѓу 23 и 2 часот наутро.

„Исто така, вашата возраст може да биде фактор во вашиот склопот на распоред за водење љубов“, рече сексуалниот терапевт и истражувач на невронаука, Нан Вајз.

„Младите обично се ноќни птици и навечер може да бидат позаинтересирани за секс“, објасни таа.

Но, дали навистина постои „најдобро“ време од денот за водење љубов?

Утрински секс

Дали знаете која е причината што мажите особено сакаат да водат љубов пред појадокот? Околу 8 часот наутро нивото на тестостерон е на својот врв.

Исто така, невротрансмитерите што прават да се чувствувате добро, како ендорфин и допамин, се ослободуваат за време на сексот, „што е одличен начин да бидете добро расположени и да го започнете денот на најдобар начин“, изјави сексуалниот терапевт Назанин Моали, водителка на подкастот „ Sexology “.

Но, постојат некои потенцијални недостатоци. Имено, утрата се тешки за луѓето кои треба да жонглираат со повеќе задачи, како што се подготвување за работа, подготвување појадок и носење на децата на училиште. Густиот распоред може да им отежне на некои луѓе целосно да присуствуваат и да го уништат расположението за секс.

„За некои, оргазмите и сексуалните активности се исцрпувачки, а потоа им треба пауза“, додаде сексологот Робин Вилсон-Бити.

Вечерен секс

Сексот навечер е популарен со причина, рече Вилсон-Бити. Дури откако секојдневните настани ќе бидат зад нив, партнерите конечно имаат шанса да се релаксираат и да се поврзат без да им се одвлекува вниманието.

Уште еден бонус? Благодарение на ослободувањето на хормони како пролактин и окситоцин, сексот пред спиење може да им го олесни на некои луѓе спиењето.

„Меѓусебното задоволување на физичката и менталната интеракција пред спиење го подобрува расположението, го ублажува стресот и го олеснува затворањето на зафатениот ум за да ни помогне да заспиеме“, вели Амер Кан, невролог и специјалист за спиење, додавајќи: „Ако задоволителен оргазам после возбудливата предигра е дел од таа интеракција, исто така, најверојатно, ќе доведе до подобар сон “.

Од друга страна, ако сте веќе психички исцрпени пред да легнете, водењето љубов може да биде последното нешто што ви паѓа на ум.

Не заборавајте на попладневните задоволства

„Ова може да биде совршен компромис за паровите кои имаат различни склоности кога станува збор за водење љубов“, рече Моали, додавајќи: „Друга дополнителна придобивка од ова е воведувањето на промена во сексуалните рутини на паровите, што може да им помогне да се ослободат на сексуална досада “.

Па, кое е најдоброто време за водење љубов?

Експертите се согласија дека нема идеално време за секс. Тоа зависи од тоа што одговара на вас и на вашиот партнер. Но, ако вие двајца имате различни преференции, не грижете се. Сè додека можете искрено да зборувате за она што го сакате, можете да најдете решение со кое и двајцата ќе бидете задоволни.

Коронавирус