сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 22
home Љубов и секс

Благодет за телото и душата: Утринскиот с*кс поттикнува зближување

Благодет за телото и душата: Утринскиот с*кс поттикнува зближување

Повеќето парови практикуваат секс помеѓу 23 часот навечер и 1 часот наутро. Меѓутоа, утринскиот секс ќе му даде благодет на вашето тело и душа.

Позитивна работа е и тоа што утринскиот секс поттикнува интимност и емоционална блискост на почетокот на денот, а освен тоа, го поправа расположението поради зголеменото нивно на серотонин, хормонот на среќа.

Поубав ден и посилна коса

Оргазамот за време на утринскиот секс ќе го зголеми нивото на естроген во крвта, поради што доаѓа до подобрување на циркулацијата и намалување на нивото на тестостерот, што поволно делува на вашата кожа и коса.

Зголемена плодност

Докажано е дека зачестениот утрински секс го подобрува квалитетот на спермата и ја зголемува плодноста кај жените.

Превенција за кардиоваскуларни болести

Утринскиот секс има заштитен ефект врз здравјето на срцето и крвните садови, особено кај мажите.

Зајакнување на имунитетот

За време на утринскиот секс е најголема продукцијата на имуноглубин А, а тоа се антитела кои го штитат организмот од инфекции. Луѓето кои редовно практикуваат утрински секс, имаат и до 30 отсто поголемо ниво на имуноглубин А во крвта.

Коронавирус