петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Љубов и секс

Бакнежите нѐ прават посреќни, па секогаш кога имате шанса – бакнувајте се!

Бакнежите нѐ прават посреќни, па секогаш кога имате шанса – бакнувајте се!

Покрај манифестацијата на чувствата, бакнежите имаат исклучително корисен ефект врз нашето тело.

Збогум болка и депресија

Бакнувањето најмалку три минути го ослободува телото од стрес и депресија: ендорфините („хормоните на среќата“) го уништуваат кортизолот, откриле канадски психолози. Познатиот професор Валтер Туман дури и ја вклучи практиката на бакнување во неговиот курс наречен антистрес. Страсниот бакнеж е исто така многу ефикасен како лек против болка во мигрена или, да речеме, забоболка: бакнежите се 200 пати посилни од морфиумот.

Бакнеж на среќата

Според анкетите, мажите кои ги бакнуваат своите жени пред да заминат на работа имаат поголеми приходи од оние кои не го прават тоа. Британски научници открија дека оние кои не штедат бакнежи ќе бидат оптимисти, секогаш уверени во своите способности и поверојатно е дека ќе успеат во личниот живот и кариера. Патем, Британците најмалку се бакнуваат во просек (најчесто Германците) – можеби тоа е тајната на нивниот скептицизам?

Пукање од возбуда

Со бакнување и, на пример, со пукање со пиштол, нашето тело ги произведува истите хормони. Приливот на адреналин ја зголемува менталната и физичката активност. Затоа водете љубов, а не војна!

Коронавирус