петок, 30. септември 2022. Вести денес: 120
home Љубов и секс

Aлфа мажите повеќе не се во мода: Жените сѐ почесто бираат ваков партнер

Aлфа мажите повеќе не се во мода: Жените сѐ почесто бираат ваков партнер

Ако сè уште барате „алфа мажјак“, можеби треба да размислите двапати. Имено, верувале или не, бета-мажите денес се многу попосакувана верзија на маж отколку по машките алфи. Некогаш, самодовербата и силата беа рецепт за освојување на секоја девојка. Сепак, излегува дека бета мажите сè повеќе ги освојуваат женските срца.

Еве што ги прави толку привлечни бета мажите и зошто тие се толку пожелни во денешното модерно време.

Тие се скромни џентлмени

Бета-мажите не се застрашувачки, за разлика од доминантните алфа-мажи. Тие се дури и премногу амбициозни и затоа понекогаш се премногу агресивни и наметливи. Исто така, бета-мажите се разумни и склони да избегнуваат конфликти. Затоа тие секогаш ќе ве слушаат. Покрај тоа, таквите мажи имаат пониско ниво на стрес од повеќето алфи, што е уште една предност.

Бета мажите го прават својот дел од домашните работи

Бета-човекот нема да се намурти ако треба да се мијат садовите или правосмукалките. Никогаш нема да го слушнете како вели: „Не е тоа работа на маж“. Ако види куп алишта, ќе го стави во машината. Како резултат, ќе имате повеќе време за други работи и време заедно.

Не е „контрол фрик“

За разлика од алфа мажјакот, бета не сака да биде доминантен во врската. Еднаквоста е клучна кога станува збор за живот со бета-маж. Иако можеби звучи забавно да се биде во врска со алфа, имајте на ум дека тие се страшно себични.

Тие се лојални и поддржуваат

Бета-мажите не се обидуваат да бидат највисоки на скалата мачо. Тие се типично добри момци – сигурни и најголема поддршка. Затоа тие се совршени татковци. Бета-мажот е вистински пример за тоа како жените се почитуваат и конфликтите се решаваат со зборови, а не со тупаници. Значи, ако сте заљубени во бета маж, подгответе се за безусловна љубов и безбедност.

Нема да ве натераат да седите дома

Бета-маж е всушност одличен придружник за силна и независна жена. Слободно правете го она што го сакате – или седете дома. Бета може да заработи повеќе пари од вас, но не им пречи ако вие заработите повеќе пари од нив. Овој тип на маж не се чувствува загрозен ако сте поуспешни. Вистински бета човек ќе ве потчукне по грбот и ќе се упати кон кујната за да ви донесе торта.

Врската со бета маж е забавна

Ако ги споредиме алфа и бета мажите, тие се подобри придружници. Доминантните мажи секогаш мора да бидат сигурни дека се во центарот на вниманието. Ова носи многу проблеми затоа што тие не прифаќаат отфрлање. Тие честопати се обидуваат да им докажат нешто на луѓето и можат да се однесуваат грубо. За среќа, тоа не се случува со бета верзијата. Овие мажи едноставно се забавуваат и не се обидуваат да бидат нешто што не се.

Коронавирус