среда, 8. декември 2021. Вести денес: 0
home Љубов и секс

6 клучни работи по кои ќе препознаете што не е вистинска љубов

6 клучни работи по кои ќе препознаете што не е вистинска љубов

Кога сакаме, сакаме да бидеме сакани. Кога сакаме погрешна личност, нема зборови да го опишат скршеното срце. Кога ќе дадете сè од себе на саканата личност и кога таа ќе ја изневери вашата доверба, не е доволно да се каже дека вашиот свет е буквално уништен.

Темелите на една љубовна врска се градат во пар, а ако само едната личност го носи целиот товар сам, порано или подоцна истата ќе потклекне пред него. Што се случува кога ќе сфатите дека личноста која толку многу ја сакавте го покаже нејзинотот вистинско лице? Кога излегува дека вашиот партнер е всушност сè што рече дека никогаш нема да стане?

Кога некој ве тера да верувате во неговите лаги, сосема е разбирливо зошто не можете јасно да ги видите работите што ви се пред носот. Ова се работите на кои треба да обрнете внимание за да не бидете со некој што не ве заслужува.

1. Вашиот партнер никогаш не зборува за неговите чувства

Во таа смисла, тоа значи дека тој никогаш конкретно не ви покажува љубов. Зборовите и делата се две различни работи. Ако вие сте оние кои секогаш се обидувате да го опсипете со внимание, во кое ужива, но вашиот партнер не ви возвраќа, да знаете дека тој не ви го покажува своето вистинско лице.

2. Ве прави да се чувствувате како вие секогаш да сте виновни за сè

Никој не е виновен секогаш, да бидеме јасни. Без оглед на ситуацијата во врската, ако сте секогаш првата личност што се извинува и ја прифаќате вината за сè, размислете колку всушност тоа влијае негативно на вас.

3. Вашиот партнер често ве наведува да се посомневате во вашиот здрав разум

Таквите луѓе се токсични за нивната околина. Ако поради некоја причина вашиот партнер ве натера да се сомневате во здравиот разум и без сомнеж, верувајте во сè што ќе каже, знајте дека сте на погрешен пат.

4. Партнерот со кого сте не ве заштитува, туку ви влева страв во коски

Ако се плашите од реакцијата на личноста со која сте во врска, нешто сериозно е погрешно . Дури и ако тој не е физички насилен кон вас (или барем сè уште не), вашиот страв е јасен показател дека еден ден тој може да биде насилен.

5. Ве наведува да мислите дека не постои живот без него/неа

Запомнете – живеевте пред него, нели? И љубовта не е посесивна или барем не е вистинската љубов. Ако во секој случај ве наведе да мислите дека без него нема да можете да преживеете еден ден, запрашајте се зошто е тоа така. Која е неговата цел? Дали сте вие ​​личноста која навистина не може без него или само сака вие да бидете неговот безбедно, секогаш достапно пристаниште?

6. Ве наведува да мислите дека тој/таа е најдоброто нешто што некогаш ви се случило

Ова е поврзано со претходното прашање. Ако личноста со која сте ве тера да мислите дека не може да имате подобар партнер од него/неа, прво треба да се запрашате зошто го прави тоа? Дали се плашите дека еден ден навистина ќе сретнете некој што навистина ќе ве сака?

Коронавирус