недела, 1. август 2021. Вести денес: 0
home Љубов и секс

5 начини како да се продолжи уживањето во с*ксот

5 начини како да се продолжи уживањето во с*ксот

На повеќето парови им се потребни 5 до 10 минути за да постигнат оргазам. Како да се продолжи задоволството во кревет?

Имаме пет ефективни трикови:

Внимавајте на дишењето

Предвремен оргазам има многу врска со тоа како вие и партнерот дишете. Забрзаното дишење е еден од сигналите за приближување кон сексуално „прекинување“. Ако ја преземете контролата врз зачестеноста на вдишување и издишување и може да вдишете побавно и подлабоко во вистинско време, скоро сигурно ќе го продолжите посакуваниот ефект.

Користете јазик

Трик за продолжување на сексуалниот однос е да се користи јазик. Не, не станува збор за орален секс или необичен разговор. Дали сте подготвени за целосно сексуално задоволство? Повлечете го јазикот преку горното непце зад забите. „Кликнувањето“ скоро сигурно ќе го забави пријатниот исход за некое време, и ќе можете да уживате во процесот уште подолго.

Правете интимни вежби

Друг безбеден начин за продолжување на сексуалниот однос кај жените е вежбање на мускулите на карличниот под со вежби на Кегел. Класична верзија: брзо стиснете ги и опуштете ги мускулите на вагината во рок од 10 секунди, а потоа одморете се колку што сакате. Изведете ја оваа вежба во 3 групи неколку пати на ден. Ова не е корисно само за продолжување на сексуалниот однос, туку и помага на жената да се подготви за породување, го регенерира ткивото по раѓањето на бебето и спречува многу воспалителни процеси во пределот на гениталиите.

Променете ја позата

Правилно избраните сексуални пози може да го одложат задоволството – „мажот одозгора“ (партнерот треба да го забави ритамот на движење, да земе длабок здив и да ги затегне стомачните мускули); „Жената горе“ (едноставен начин за продолжување на сексуалниот однос без дополнителни оптоварувања, особено ако мажот не лежи во исто време, туку е полуседнат); странична поза (бара најмалку физички напор од обајцата партнери, само тресете го вашето тело малку).

Не заборавајте на заведувањето

Највкусната верзија на продолжено уживање е долгиот вовед. Многу партнери се премногу заинтересирани за нивната возбуда за време на сексот и сакаат да ја искористат ситуацијата што е можно побрзо. Во моментот (ова е особено точно за мажите), тие се нервозни и вознемирени затоа што „сè оди премногу добро“ и не сакаат да го загубат жарот. Сега замислете дека водењето љубов не е „маратон“, туку момент на опуштеност и задоволство. Договорете романтичен вовед, флертувајте со партнерот, задевајте го, претворете го она што се случува во атрактивна игра, каде сите уживате во далечината и не сакаат тоа да „заврши“. Тогаш, прашањето како да се продолжи сексуалниот однос ќе исчезне само по себе.

Коронавирус