понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 167
home Храна и пијалаци

Зошто е добро да изедете банана пред секој тренинг: 3 предлози за здрав и избалансиран оброк

Зошто е добро да изедете банана пред секој тренинг: 3 предлози за здрав и избалансиран оброк

Исхраната пред и после тренинг е исклучително важна. Гладни или сити, никогаш не треба да започнувате никаква физичка активност, бидејќи само ако јадете вистинската храна, можете да го постигнете посакуваниот ефект.

Правилната исхрана не само што влијае на физичкиот изглед, туку и на енергијата што е многу потребна за време на вежбање, но исто така и за закрепнување по физичка активност. Затоа е многу важно да јадете лесни оброци, богати со јаглени хидрати и протеини, 15 до 45 минути пред секој тренинг.

Јадете банана 30 минути пред тренинг

Бананите се вистинска ризница на природни шеќери, јаглехидрати и калиум. Бидејќи калиумот останува во телото одредено време, бананата треба да се јаде од 30 минути до еден час пред тренинг.

Идеи за оброк пред тренинг

Ако мислите дека една банана пред да одите во теретана или на трим патеката нема да биде доволна за да направите добар тренинг, пробајте еден од овие три рецепти со банани што ќе ви дадат доволно енергија. Тие се исто така добар избор за здрав, балансиран појадок во денови кога не одите на тренинг.

Смути со банана

Состојки:

2 замрзнати банани
половина лажиче цимет
1 лажиче какао
1 лажица протеински прашок
вода

Подготовка:

Комбинирајте ги сите состојки и измешајте ги во блендер. Доколку вежбате, пијте го ова смути еден час пред да одите на физичка активност. За оние кои не тренираат, ова смути е одличен појадок што ќе ви обезбеди енергија за секојдневните обврски.

Смути со овесна каша

Состојки:

1 голема банана
6 лажици овес
1 шолја бадемово млеко
1 лажица брашно од кокос

Подготовка:

Во стаклен сад испасирајте ја бананата со вилушка. Додадете овесна каша и млеко од бадем и добро измешајте. Прелијте го со кокосово брашно, па комбинирајте сè. Покријте го садот со крпа и оставете го во фрижидер преку ноќ за да можете да го појадувате подготвено наутро кога ќе се разбудите.

Чиа пудинг со банана

Состојки:

1 банана
1 шолја бадемово млеко
1 лажиче какао
половина лажиче цимет
5 лажици чиа семе

Подготовка:

Во сад изгмечете ја бананата, па додадете семе од чиа, бадемово млеко, какао и цимет. Измешајте сè добро, а потоа ставете го садот во фрижидер еден час, така што семето чиа ќе отече и создадете желатинозна маса. После тоа, оброкот е подготвен за јадење.

Коронавирус