четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 40
home Храна и пијалаци

Зимски детокс напиток од само 2 состојки: Исчистете го телото од токсини и забрзајте го метаболизмот!

Зимски детокс напиток од само 2 состојки: Исчистете го телото од токсини и забрзајте го метаболизмот!

Поминаа празниците, па сега е совршен период за детокс на вашето тело…

По сите празници и уживањето во поголеми количини на храна, колачи, солени и слатки задоволства, време е за детокс на организмот. Со помош на овој напиток, ќе ја поттикнете работата на метаболизмот и ќе започнете со исфрлање на токсините кои се таложеле во претходниот период.

Овој напиток се прави од само 2 состојки.

Потребно ви е:
– половина шолја ладен зелен чај
– половина лимон

Подготовка:

Исцедете го лимотот и помешајте го со зелениот чај и напитокот е подготвен.

Еве како напитокот делува на организмот:

Поради високите антиоксидативни вредности, зелениот чај, е состојка од речиси сите детокс напитоци. Поволно делува на црниот дроб, а со истражувањата е докажано дека помага во процесот на исфрлање на токсините.

Лимонот, освен што изобилува со витамин Ц е одличен и за здравјето на целото тело, тој го стимулира ослободувањето на ензимите, но бенефициите не застануваат тука. лимонот содржи и пектин кој помага во намалувањето на шеќерот во крвта.

Ериоцитрин е антиоксиданс кој се наоѓа во лимоновиот сок и лимоновата кора. Ериоцитринот во комбинација со другите активни супстанци покажа ефект при намалувањето на воспаленијата, оксидативниот стрес и оптимизацијата на нивото на шеќер во крвта.

Коронавирус