понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 73
home Храна и пијалаци

Зимница не се само ајварот и лутеницата, направете си печурки во тегла

Зимница не се само ајварот и лутеницата, направете си печурки во тегла

Есента е време за правење зимница. Ајвар, лутеница, туршија ќе има во секое домаќинство.

Но ние ви предлагаме уште нешто: Направете печурки во тегла.

СОСТОЈКИ:

3 кг. печурки

6 лажици оцет

3 лажици масло

12-15 зрна бибер

2 ловорови листови

ПОДГОТОВКА:

Се мијат и чистат печурките по избор.

Се варат во солена вода 20 минути.

Се цедат убаво.

Се оставаат цели ситните, а крупните се сечат. Се ставаат на дно на тегла неколку зрна бибер, ловоров лист и печурки.

Се меша сол со оцет и масло и се распоредува смесата рамномерно во теглите.

Се додава и од водата во која се вареле печурките до врв, па се затвараат теглите.

Се пастеризираат еден час со варење.

Се чуваат на ладно место.

ИЗВОР: ГОТВИ

Коронавирус