недела, 31. мај 2020. Вести денес: 20
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Храна и пијалаци

Здраво и вкусно: Пилешко филе со киноа

Здраво и вкусно: Пилешко филе со киноа

Пробајте го овој рецепт за пилешко со пилав од киноа.

Состојки:

Две лажици маслиново масло

1 чешне лук

300 гр. киноа

150 гр. спанаќ

700 гр. пилешко месо исечено на 8 парчиња

Начин на подготовка:

Потопете ја киноата во 400 мл вода и оставете ја да отстои околу 10 минути.

Ставете маслиново масло на тава, додајте лук и динстајте околу 2 минути. Исцедете ја киноата, ставете ја во тенџере и додајте уште 400 мл вода. Откако ќе зоврие, варете ја околу 20 минути додека да ја впие течноста. Додајте и спанаќ.

Додека да се свари киноата, загрејте масло во поголемо тавче, посолете го месото по вкус и печете додека да добие златеста боја. Сервирајте го месото со киноа и спанаќ.

Коронавирус