четврток, 16. септември 2021. Вести денес: 155
home Храна и пијалаци

Запечено сирење во рерна, поубав и од похованото: Рецепт за специјалитет кој се топи во уста

Запечено сирење во рерна, поубав и од похованото: Рецепт за специјалитет кој се топи во уста

Едно од јадењата што сакаме да го правиме е пржено сирење, бидејќи рецептот е едноставен, а вкусен ручек е подготвен со трепкање на окото. Сепак, сирењето од рерната го надминува похованиот во сè.

Полесно е да се подготви, повкусно и посочно, па дури и по подготовката на ова јадење има помалку садови за миење.

Ако сè уште не сте го пробале, сега е време да подготвите ручек според овој едноставен рецепт.

Состојки:
4 јајца
2дл млеко
4 лажици брашно
1/4 лажица мелен бибер
200гр павлака
300гр рендан кашкавал
100гр сирење
50гр путер

Подготовка:
Изматете ги јајцата со миксер, додадете млеко и брашно и изматете сè заедно, па додајте бибер. Додадете павлака, рендан и кашкавал и сирење, и сè заедно добро измешајте, така што смесата убаво се меша.

Стопете 50 грама путер и истурете во огноотпорен сад, а потоа истурете ја смесата со сирење. Загрејте ја рерната на 180 степени и печете го садот 30 минути.

Послужете го со сезонска салата.

Пријатно!

Коронавирус