понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 160
home Храна и пијалаци

Заборавете на печење колачи во рерна! Одлучете се за брзи плазма топчиња за совршен летен десерт!

Заборавете на печење колачи во рерна! Одлучете се за брзи плазма топчиња за совршен летен десерт!

За време на жешките летни денови, она што воопшто не ни треба е долготрајна и макотрпна подготовка на јадења, а особено на слатки. Не треба ни да зборуваме за користење рерна за тие цели. Наместо тоа, одлучете се за брзи плазма топчиња кои се подготвуваат во неколку чекори.

Потребни состојки:

300 грама мелена плазма
150 грама путер
2-3 лажици млеко
50 грама шеќер во прав
чоколадо за готвење
украси по ваш избор

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nina Novakovic (@kuvanje_sa_ninom)

Подготовка на плазма топчиња:

Се топи путерот, се додаваат бисквитите, шеќерот во прав и млекото. Комбинирајте сè добро, доколку е потребно со миксер и формирајте топчиња или ставете калапи по желба.

Растопете го чоколадото и можете да ги натопите целосно или само да декорирате со ќеса за декорации. Нека се излади и уживајте!

Коронавирус