понеделник, 25. мај 2020. Вести денес: 66
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Храна и пијалаци

Заблуда е дека компирот само дебелее, еве како да стане ваш здрав оброк

Заблуда е дека компирот само дебелее, еве како да стане ваш здрав оброк

Долго време се смета за храна која дебелее, но научниците сега го тврдат обратното. Две порции на компир дневно го намалуваат крвниот притисок и тоа без последица на вашата линија. Меѓутоа истражувачите предупредуваат дека е важно на кој начин се спрема оваа храна.

Најздрав е компирот зготвен во микробранова без масла и други додатоци, но и зготвениот компир во рерна е прифатлив. Микробранова е најдобро решение бидејќи компирот припремен во неа има најхранливи состојки.

Компирот има помалку калории од ориз и тестенини, а богат е со витамин Ц. Добар избор на витамин Б , магнезиум, калиум и цинк. Компирот со средна големина има околу 110 калории.

Коронавирус