недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 12
home Храна и пијалаци

За вашата посна трпеза: Домашна штрудла со спанаќ

За вашата посна трпеза: Домашна штрудла со спанаќ

Нема ништо повкусно од домашна штрудла. Направете здрава и вкусна штрудла полнета со спанаќ со која ќе ги изненадите домашните, а ако чекате гости за слава, сигурно ќе бидат одушевени од оваа посна штрудла.

Спанаќот е богат со железо, фолна киселина, калиум и витамин A и C. Содржи двојно повеќе железо од другите зелјести растенија, но она што многумина не го знаат е дека термички преработениот спанаќ содржи повеќе хранливи материи, витамини и минерали отколку свежиот.

Нутриционистите советуваат да го јадете и свеж и преработен, а најдобро е да го комбинирате со храна исто така богата со витамин Ц за подобра апсорпција на железото.

Рецептот погледнете го во видеото:

Коронавирус