петок, 24. септември 2021. Вести денес: 125
home Храна и пијалаци

За стомак ОД СОНИШТАТА! Направете ПИЈАЛОК ПРОТИВ ПОДУЕНОСТ од само 3 СОСТОЈКИ!

За стомак ОД СОНИШТАТА! Направете ПИЈАЛОК ПРОТИВ ПОДУЕНОСТ од само 3 СОСТОЈКИ!

Дали страдате од непријатно чувство во стомакот после јадење, дали сте надуени, имате запек или грчеви? Не сте единствените, бидејќи проценките велат дека дури 50 проценти од луѓето страдаат од овие проблеми барем повремено…

Иако надуеноста може да биде знак за болест, таа не е болест сама по себе, туку состојба. Виновникот треба да се бара пред сѐ во неправилната исхрана, но и во хормоналната нерамнотежа, стрес и антибиотици.

Рецепт за пијалок против надуеност

Во еден децилитар вода, додадете неколку лисја свежо нане, неколку парчиња лимон, една лажичка мед. Оставете да отстои преку ноќ. Пијте го пијалокот во текот на денот.

Нането го смирува дигестивниот тракт, ја намалува подуеноста. Ги ублажува болките во стомакот и желудникот, како и грчевите и мачнините. Исто така, има диуретично дејство, го стимулира метаболизмот и го контролира апетитот. Содржи витамини А и Ц и други корисни материи кои ја зголемуваат отпорноста на телото. Нантое го ублажува стресот и напнатоста.

Коронавирус