среда, 7. декември 2022. Вести денес: 39
home Храна и пијалаци

За појадок или ручек: Само мешате и имате вкусен куглоф со маслинки и салама (видео)

За појадок или ручек: Само мешате и имате вкусен куглоф со маслинки и салама (видео)

Вкусен појадок или ручек за сите сетила.

Состојки:

4 јајца

1 шолја кисело млеко

½ шолји масло

сол

3 шолји брашно

1 лажиче сода

150 гр. сирење

5-6 кисели краставички

12-15 маслинки

120 гр. салама по избор

Подготовка:

Се матат јајцата со кисело млеко и сода.

Се додава сол, масло, сирење, кисели краставички ситно сечени, салама сечена и маслинки сечени.

Се меша се и се додава брашното постепено.

Се става во подмакан плех смесата.

Се пече на 200 степени.

Qatar 2022