петок, 3. јули 2020. Вести денес: 233
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Што мисли Заев за Црвенковски и колку е Заев богат?

home Храна и пијалаци

Воведете ги овие намирници во исхраната и брзо ќе го намалите покачениот холестерол

Воведете ги овие намирници во исхраната и брзо ќе го намалите покачениот холестерол

Висок холестерол погодува 60 посто од популацијата и го зголемува ризикот од срцев или мозочен удар, а покаченото ниво на холестерол може да го намалите со само промена во исхраната.

За да го намалите тој ризик, важно е да ги внесувате овие намирници во вашето тело, а да избегнувате преработена храна.

Еве што треба да јадете:

-Масна риба, како што се лосос и сардина

– авокадо

-ореви и јаткасти плодови

– маслиново масло

Со овие намирници ќе го намалите холестеролот, бидејќи не предизвикува никакви симптоми а знае да биде многу опасен, па затоа се препорачува и редовна контрола на крвта.

Парламентарни избори 2020