среда, 14. април 2021. Вести денес: 173
home Храна и пијалаци

Вкусно и посно: Направете си бомбици од суво овошје

Вкусно и посно: Направете си бомбици од суво овошје

Предлог за вкусен и посен десерт-бомбици од суво овошје.

Потребни состојки:

150 г брусници

150 г суви кајсии

50 г суво грозје

100 г мед

100 г мелени бадеми

80 г мелени бисквити

лажичка цимет

Сок од портокал, по желба

Начин на подготовка:

Смелете го сувото овошје, додајте мед, цимет, бисквити и бадеми.

Измешајте, па од добиената смеса обликувајте бомбици и ставете ги во калап.

Оставете ги во фрижидер за да се стегнат.

Коронавирус