четврток, 28. јули 2022. Вести денес: 181
home Храна и пијалаци

Вкусна пита со сирење од само две кори

Вкусна пита со сирење од само две кори

Неверојатно вкусна пита

Состојки за кората:

800-850гр брашно

1 лажичка прашок за пециво

1 лажица сол

200мл вода

200мл млако млеко

Состојки за полнење:

150 гр сирење

1 жолчка од јајце

За прелевање на корите, стопен путер 125гр измешан со 60мл масло

Подготовка:

Замесете тесто и оставете го да отстои. Исечете го на посакувани парчиња. Расукајте тенка кора, намачкајте ја со фил и прелив од путер и масло, покријте ја со друга кора. Завиткајте во ролна, а потоа во круг, малку притиснете со рацете и потоа со сукало. Премачкајте со остатокот од путерот и една жолчка и печете на 180 степени 30-35 минути.

Коронавирус