сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 52
home Храна и пијалаци

Вкусен појадок или вечера за 5 минути, мора да пробате

Вкусен појадок или вечера за 5 минути, мора да пробате

Ако немате многу време, скате вкусна и брза пита која може да ја послужите како појадок или вечера ова е вистинскиот рецепт за вас.

Состојки:

2 јајца
1,5 dcl масло
3 dcl јогурт
1,5 dcl павлака
1 лажичка прашок за пециво
1 лажичка сол
3 dcl палента
3 dcl брашно
200 g сирење

Подготовка:

Изматете ги јајцата, додадете масло, јогурт и павлака. Потоа додадете го прашокот за пециво и палентата. Убаво измешајте и на крај ставете го брашното. Ситно исецкајте го сирењето и додадете го во тестото.

Печете околу половина час на 200 степени.

Коронавирус