петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Храна и пијалаци

Вкусен домашен леб кој ќе им успее и на најнеискусните домаќинки: Готов е за 5 минути, ќе ужива цело семејство (ВИДЕО)

Вкусен домашен леб кој ќе им успее и на најнеискусните домаќинки: Готов е за 5 минути, ќе ужива цело семејство (ВИДЕО)

Ако ви се допаѓа мирисот и вкусот на домашен леб, ова е вистинскиот рецепт за вас и верувајте ни, цело семејство вкусно ќе се најаде. Овој леб се подготвува за 5 минути, а ќе им успее и на најнеискусните домаќинки.

СОСТОЈКИ ЗА ДОМАШЕН ЛЕБ

  • 350 мл млака вода
  • 1 кесичка сув квасец (5g) или 15g свеж
  • 1,5 лажица шеќер
  • 1,5 лажичка сол
  • 30 ml масло
  • 550 гр меко брашно тип 400
  • 1 жолчка од јајце +1 лажица масло

Како да направите домашен леб

Лебот обично се меси од бело или полу-бело брашно.

Измешајте го квасецот и шеќерот во сад со топла вода и оставете ги настрана. Во друг сад, во кој планиравте да го месите лебот, додавате брашно и сол и добро ги мешате.

Потоа ги додавате маслото и квасецот што ги подготвивте претходно. Месете со лажица и оставете го тестото да нарасне.

Покријте со фолија, за да се крене побрзо.

Секогаш кога ќе го печете тестото, најдобро е да проверите дали е готово со прободување на тестото со тенок нож, а доколку на ножот нема траги од тесто, можете да бидете сигурни дека тестото е печено.

Целата постапка погледнете ја во видеото во продолжение:

Коронавирус