вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 84
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Храна и пијалаци

Вклучете го магдоносот во исхраната, помага за сите овие работи

Вклучете го магдоносот во исхраната, помага за сите овие работи

Магдоносот има силно изразени диуретички својства, односно тој помага уринарниот систем да функционира со полна брзина.

Исклучително е богат со калциум, фосфор, натриум, железо и витамини.

Благодарение на тоа, магдоносот го зајакнува имунитетот на човекот и така се зголемуваат заштитните сили на организмот.

Освен тоа, сепак, конзумирањето на магдонос е исклучително важно за добрата состојба на бубрезите и целокупното функционирање на уринарниот систем.