петок, 14. јануари 2022. Вести денес: 99
home Храна и пијалаци

Видео рецепт: Солен колач со спанаќ и павлака

Видео рецепт: Солен колач со спанаќ и павлака

Вкусен солен колач со спанаќ и сирење.

Состојки:

300 гр. спанаќ

3 јајца

200 мл. павлака за готвење

250 гр. брашно

1 прашок за пециво

3 лажици масло

1 лажиче сол

50 гр. сирење

Подготовка:

Се мие спанаќот и се чисти, па се бланшира со вода.

Се цеди и суши.

Се матат јајцата и павлака со жица, па се додава масло, сол, брашно и прашок за пециво.

Се меша да се добие хомогена смеса.

Се додава изронето сирење и исцепкан спанаќ.

Се става на подмачкан и подбрашнет плех.

Се пече на 170 степени додека не проверите со чепкалка и не излезе сува.

Деталната подготовка тука:

Коронавирус