среда, 27. мај 2020. Вести денес: 91
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Храна и пијалаци

Видео рецепт: Лесна торта без шеќер, брашно, млеко и путер

Видео рецепт: Лесна торта без шеќер, брашно, млеко и путер

Оваа торта се подготвува брзо и лесно, вкусна е, здрава и погодна за дијабетичари и оние кои се на безглутенска исхрана.

Состојки:

1 шолја од 250 ml ореви

1 шолја овошје (најдобро ситно шумско овошје, од типот на капини, малини, рибизли)

1 лажичка печиво

3 јајца

Малку јаворов сируп по желба

Подготовка:

– Во сецко ставете ги оревите додека не се сомелат како фино брашно.

– Додадете ги јајцата и пецивото и изматете ја смесата.

– Префрлете ја смесата во кружно тавче обложено со хартија за печење и додадете го овошјето врз смесата.

– По желба додадете малку јаворов сируп доколку сакате поблаг вкус.

– Печете во загреана рерна 30 минути на 180°C.

Погледнете го рецептот и направете ја уште денес:

Коронавирус