петок, 20. мај 2022. Вести денес: 116
home Храна и пијалаци

Ви требаат само малку зачини за јадењето да добие прекрасна арома: Рецепт за сочно пилешко со ориз

Ви требаат само малку зачини за јадењето да добие прекрасна арома: Рецепт за сочно пилешко со ориз

Состојки:

300 гр пилешко филе
маслиново масло
лук во прав
оригано
слатка мелена пиперка
сол
половина лимон
1 шолја ориз
куркума

Подготовка:

Пилешкото филе исечкајте го на коцки. Потоа ставете го во сад во кој ќе можете да ставите малку маслиново масло, една лажица лук во прав, една лажица оригано, една лажица мелен бибер и сол. На крај додадете го сокот од половина лимон.

Потоа во загреана тава со малку масло пропржете го месото додека да порумени.

За тоа време ставете една шолја ориз во која ќе додадете една лажица мелен пипер, една лажица куркума.

Вашиот оброк е подготвен и можете да го послужите!

Коронавирус