сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 35
home Храна и пијалаци

Утринското кафе заменете го со сок од портокал, прочитајте ги овие совети

Утринското кафе заменете го со сок од портокал, прочитајте ги овие совети

Утринското кафе на многумина дефинитивно им е најомилениот пијалок, но дали сте се обиделе да го замените со свежо цеден сок од портокал?

Доколку ги послушаме експертите, сокот од портокал би требало да ни биде првиот избор и тоа како што тврдат тие, ќе го поттикне вашиот мозок во текот на целиот ден подобро да функционира.

Важно е само да си создадете навика секојдневно да го практикувате ова, а подоцна и резултатите ќе ви покажат дека тоа се исплатело.

Имено, работата на мозокот ќе се подобри од консумацијата на флавоноиди, а колку подолго го практикувате ова, толку резултатите ќе бидат подобри.

Затоа, обидете се секој ден по станувањето, вашиот прв напиток да биде свежо исцедениот сок од портокал, потоа не го заборавајте појадокот и на крај уживајте во вашето омилено кафе.

Коронавирус